RPA
Największy kraj winiarski kontynentu afrykańskiego, którego winogrady skupione są głównie w południowo-zachodniej części kraju, na północ i wschód od Kapsztadu, grupując się w różnej wielkości skupiska na obszarze leżącym z grubsza do 700 kilometrów w głąb lądu od Przylądka Dobrej Nadziei, w paśmie pomiędzy Oceanem Atlantyckim i Oceanem Indyjskim. Ciepły klimat jest łagodzony przez wpływ obu oceanów, a obszary winiarskie są niezwykle bogate w nisze klimatyczne i bardzo zróżnicowane pod względem glebowym. Powierzchnia w stosunku do powierzchni kraju nie jest duża, jednak wspomniane zróżnicowanie klimatyczno-glebowe pozwala na produkcje win o bardzo ciekawej charakterystyce, od białych do czerwonych, od wytrawnych po słodkie.
Okrętem flagowym południowo-afrykańskiego winiarstwa jest szczep chenin blanc, zwany tu steen, który zajmuje aż jedną czwartą upraw. Wśród czerwonych odmian wizytówką RPA jest pinotage, uważany nie tylko za odmianę narodową, autochtoniczną, ale także kultową. Co jest w pewnym sensie uzasadnione – pinotage powstał w Afryce Południowej jako krzyżówka pinot noir i cinsault, ale nie upowszechnił się poza RPA.
Oprócz tego uprawia się tu wszystkie szczepy międzynarodowe, ze szczególnym naciskiem na szczep shiraz. Sporo się tu także eksperymentuje – pojawiają się tu wina z odmian takich jak: reński riesling, hárslevelű, kerner, souzão, nebbiolo, petit verdot czy tempranillo i touriga nacional.