Nowe wina z Burgundii w ofercie Domu Wina

2022-02-01

W ofercie Domu Wina pojawiły się nowe wina Henri de Villamont z Burgundii – jednego z najważniejszych obszarów uprawy winorośli i produkcji wina we Francji, wymienianego jednym tchem z Bordeaux. Tyle, że powstające w obydwóch miejscach wina różni praktycznie wszystko, może tylko poza wysoką jakością niektórych z nich.

Obok różnic klimatycznych, glebowych, odmianowych, systemowych czy klasyfikacyjnych najbardziej chyba rzuca się w oczy wysoce specyficzne burgundzkie prawo własności. Wprowadzony przez Napoleona nowy system spadkowy uniemożliwiał przekazanie ziemi jednemu potomkowi nakazując rozdzielenie majątku w równych częściach między wszystkie dzieci, których spadkobiercy z czasem także dostawali po równej cząstce winnicy. Taki system dziedziczenia skutkował całkowitym rozdrobnieniem posiadaczy ziemskich i chaosem w winnicach. Dlatego obecnie, w przeciwieństwie do Bordeaux, w Burgundii nie ma słynnych posiadłości (châteaux), ale są liczący się negocjanci – enolodzy i przedsiębiorcy posiadający skrawki winnic w najważniejszych apelacjach regionu.

Podobnie wygląda sytuacja w przypadku win Henri de Villamont – marki należącej do szwajcarskiej grupy Schenk, która począwszy od 2004 roku postanowiła skoncentrować swe działania w celu wypromowania burgundów i uczynienie z nich prawdziwych gwiazd wśród wszystkich win powstających w ramach grupy Schenk, obecnej ze swymi inwestycjami w najważniejszych winiarskich krajach świata. Sygnowane Henri de Villamont wina pochodzą z różnych lokalizacji Burgundii – są wśród nich zarówno te z regionalnej apelacji Bourgogne, jak i wina z samego serca regionu – Côte d’Or, czyli Złotego Stoku – słynącego z najlepszych tak czerwonych jak i białych win. W ofercie nie brakuje win z dwóch ważnych okręgów – Côte de Beaune i Côte de Nuits, w których powstają głównie wina czerwone – niemal wyłącznie z odmiany pinot noir – w ramach apelacji gminnych takich jak Meursault, Gevrey-Chambertin, Pommard, Vosne-Romanée, czy Chambolle-Musigny.

W ofercie pojawiły się także prawdziwe perełki z najbardziej prestiżowych apelacji grands crus, takich jak Clos de Vougeot Grand Cru czy Grands Echezeaux Grand Cru. Najsłynniejsze białe burgundy powstają z odmiany chardonnay, którą chociaż uprawia się w całej Burgundii, to jednak bez wątpienia jej najsłynniejszym siedliskiem jest Chablis; region co prawda oddalony nieco od właściwej Burgundii, ale z pewnością do niej zaliczany. To właśnie tam, na wyjątkowym podłożu kredowej, kimerydzkiej gleby uprawia się winogrona, z których powstają zdecydowanie wytrawne, eleganckie i krystalicznie kwasowe białe wina o wyjątkowej i dość łatwo rozpoznawalnej osobowości. Zachwycają i intrygują zarówno jako wina młode, czego dowodem może być wino La Meulière Chablis 2020, ale także w wersji dojrzewanej w dębie, jak ma to miejsce w przypadku La Meulière Chablis 2017 Fleurs de Chêne. Gorąco zachęcamy do degustacji!

Kalendarium sprawdź kalendarz wydarzeń
pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel